چجوری لغات را به زبان انگلیسی بهتر یاد بگیریم؟

زبان انگلیسی را با لغات یاد بگیریم

 

 13 تا از بهترین روشها برای یادگیری انگلیسی برای سبک های مختلف یادگیری

امروز خبرهای بد و خبرهای خوبی برایتان داریم.

خبر بد اینه که یک راه عالی برای یادگیری انگلیسی وجود نداره. خبر خوب اینه که کارای زیادی وجود داره که میتونید برای راحت تر کردن روند یادگیری انجام بدید.

به ویژه این برای زمانیکه شما در حال یادگیری لغات جدید هستید خیلی به دردتون میخوره.

دسته بندی افراد برای یادگیری لغات انگلیسی

برای بعضی مردم، یادگیری لغات جدید راحته. به نظر میرسه تمام کاری که اونها باید انجام بدن دیدن لغت و معنی اونه، وبعد اون اطلاعات برای استفاده ی بعدی فوراً در مغز اونها ذخیره میشه.

خیلی های دیگه، اگرچه برای یادگیری و بخاطر سپردن لغات، معنی اونها و چگونگی استفاده از اونها در جملات تلاش می کنند دیر تر و سخت تر متوجه میشن.

اگر شما با یادگیری لغات جدید انگلیسی مشکل دارید، چرا یه چیز جدید رو امتحان نمی کنید؟ هر کدوم از روش های زیر رو امتحان کنید و شما احتمالا پی میبرید که یادگیری لغات یک دفعه آسونتر میشه.

سبک یادگیری خود را پیدا کنید

شما چگونه یاد می گیرید؟

بعضی افراد با گوش دادن ؛ زبان انگلیسی رو بهتر یاد می گیرند، بعضی دیگر با نوشتن. شما نمی تونید بفهمید کدوم روش و سبک برای شما بهتر جواب میده تا وقتی بفهمید که چه نوع یاد گیرنده ای هستید.

برای مثال، اگه وقتی لغات انگلیسی رو می نویسید بهتر اونها رو بخاطر میارید، باید یه چیز سرگرم کننده و سود بخش رو امتحان کنید که شامل نوشتن میشه. نوشتن یک بلاگ رو امتحان کنید. (مثل نوشتن برای تیکا :دی)

اگه شما کلی لغات جدید رو از گوش دادن به کتابهای صوتی و پادکست یاد گرفتید، برای یادگیری بیشتر ،استفاده از تیکا رو امتحان کنید.

همه ی اینها به چگونگی بهتر یاد گرفتن شما بستگی داره. وقتی که اون بغات رو به زبان انگلیسی فهمیدید، شما برای شروع واقعی یادگیری آماده هستید.

اگه مطمئن نیستید کدوم روش یادگیری برای شما بهتر جواب میده، شما میتونید تمام راه های پیشنهاد شده در زیر رو برای یادگیری انگلیسی امتحان کنید. شما با امتحان کردن روش های مختلف خیلی چیزها در مورد خودتون و مغزتون یاد خواهید گرفت.

13 تا از بهترین روش ها برای یادگیری لغات انگلیسی

 1. یک لیست تهیه کنید

لغات همه جا در اطراف ما هستند. نشستن و پیدا کردن لغات در دیکشنری تنها راه پیدا کردن لغات جدید نیست. شما میتونید لغات جدید رو از طریق صحبت کردن با انگلیسی زبانان، تماشا کردن نمایش های انگلیسی، خواندن اخبار در هر جا و هر زمانی پیدا کنید.

برای آگاهی از لغات جدید، یک لیست از لغات تهیه کنید. این لیست رو یه جایی بذارید که به راحتی قابل حمل باشه. توی یک دفترچه، تلفن همراهتون. پس شما می تونید از هر جایی به اون دسترسی داشته باشید. وقتی لغاتی که نمی شناسید رو پیدا کردید، اونها رو یادداشت کنید. مظمئن بشید که مقداری فاصله بین لغات بذارید که بعدا بتونید چیزهای بیشتری در مورد اونها بنویسید. وقتی شانس این رو داشتید ( در آخر روز یا آخر هفته) بفهمید که اونها چه معنی ای میدن. شما میتونید معنی اونها رو هر جوری که می خواید بنویسید، به زبان خودتون ترجمه کنید، از دیکشنری انگلیسی کپی کنید یا به زبون خودتون اون رو بنویسید.

هر جوری که انجامش بدید، ما پیشنهاد می کنیم که بنویسید اونها چه نقشی دارند.( برای مثال فعل، اسم، صفت)

مدلهای مختلف کلمه ( مثلا اگه لغت ماهی رو می نویسید شما می تونمید همچنین اطلاعاتی برای ماهیگیری، مثل ماهی، ماهیگیر و …. را بنویسید) ، و یک جمله ی کامل با استفاده از اون کلمه.

 1. لغات جدید رو در مکالمه استفاده کنید

حالا که یک لیست دارید، فراموش کردن لغات قبلی با رفتن سراغ لغات جدید میتونه کار راحتی باشه.

این مخصوصا در مورد لغات رایج و لغاتی که نمی دوندی چجوری ازشون استفاده کنید صدق میکنه.

هر چقدر بیشتر لغات رو استفاده کنید، بهتر اونهارو به یاد خواهید آورد.

آخر هر هفته لیست تون رو بخونید. سعی کنید هر چقدر می تونید از لغات جدیدتون در طول هفته استفاده کنید.

بعد از اینکه لیست ها رو حفظ کردید، به لیست های قدیمی تون برگردید و اونها رو بخونید.

چقدر خوب اون لغات رو از لیست های قدیمی به یاد میارید؟ هر لغتی از لیست قدیمی تون که فراموش کردید رو بردارید و به لیست جدیدتون اضافه کنید.

 1. بازی کنید

کی گفته مطالعه کردن نمیتونه با همش سرگرمی و بازی باشه؟ بازی های مربوط به لغات( بازی با لغات ) روش های فوق العاده ای رو برای یادگیری لغات جدید فراهم می کنند.

راه های زیادی برای تقویت لغات به انگلیسی وجود دارد. در حقیقت، شما می تونید یک لیست از لغاتی را که میخواهید در بخش لغات اپلیکیشن تیکا ببینید.

بازیها راه خوبی برای یادگیری هستند چون اونها یادگیری رو سرگرم کننده می کنند، و کمک می کنند بهتون برای لغات جدید جمله بدن. به این معنیه که شما به لغتی که یاد میگیرین معنی اضافه ای بدید. برای مثال، شما ممکنه روشی رو که از لغت در طول بازی استفاده کردید رو به یاد بیارید. شما ممکنه به خاطر بیارید که فکر کردن به اون لغت برای اولین بار در حین بازی خیلی سخت بود. اگه لغت رو به زندگی واقعیتون پیوست بدید، اون لغت به یاد موندنی تر میشه.

 1. از تیکا بیشتر استفاده کنید

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری لغات جدید اینه که اونها رو وقتی استفاده میشن بشنوید. وقتی که با یک شخص واقعی صحبت می کنید، شما ممکنه وقت این رو نداشته باشید که هر لغت جدیدی رو یادداشت کنید یا توی دیکشنری پیداشون کنید.

به همین خاطره که ویدیوها گزینه ی فوق العاده ای برای یادگیری لغات هستند.

با استفاده از تیکا ، شما میتونید ویدیوهای سرگرم کننده ی انگلیسی رو با توجه به سطح خودتون تماشا کنید و هر وقت خواستید متوقفش کنید. بهترین قسمت؟ شما حتی به باز کردن دیکشنری برای پیدا کردن لغات نیاز ندارید. تیکا زیرنویس تعاملی داره که به شما معنی هر لغت رو نشون میده فقط هر لغتی که نمی دونید رو کلیک کنید، و شما یه معنی، یه تصویر و یک تلفظ صوتی و یک مثال کاربرد از اون رو خواهید دید، بنابراین شما میتونید اون لغت رو بهتر بفهمید و بخاطر بسپارید.

شما همچنین می تونید همینطوری که پیش میرید لیست لغات شخصی خودتون رو تو فلش کارت تیکا ایجاد کنید.

این میتونه سرگرم کننده ترین و موثرترین ره برای یادگیری لغات جدید انگلیسی باشه.

 1. سعی نکنید که لغات رو به تنهایی به یاد بیارید

همونطور که قبلا اشاره کردیم، یادگیری لغات با متن دادن بع اونها( استفاده اونها در جمله) بهتر و راحت تره. یکی از راه های انجام اینکار به یاد آوردن لغات در یک جمله است. این یک گزینه ی فوق العادس چون نه تنها شما لغت رو یاد می گیرید، بلکه دقیقا می فهمید چجوری اون رو در مکالمه استفاده کنید.

یک روش دیگه یادآوری لغات به وسیله گروهی ساختنه. اگه شما لغت خیلی بزرگ رو یاد گرفتید، شما می تونید اون رو با فکر کردن به یک گروه از لغات که بزرگ و بزرگتر میشوند، بزرگ، لارج(بزرگ)، عظیم و خیلی بزرگ به خاطر بسپارید. این کار همچنین این شانس رو بهتون میده که هم زمان لغات بیشتری یاد بگیرید.

برای مثال وقتی چند لغت با معنی بزرگ رو در کنار هم ببینید می فهمید که آنها مترادف هستند.

 1. از سایت های دیکشنری بازدید کنید

البته، شما می تونید از یک دیکشنری برای پیدا کردن لغات استفاده کنید. اما اینروز ها خیلی از سایت های دیکشنری خیلی چیزها برای پیشنهاد کردن دارن.

توی سایت هایی مثل ووکبیولری دات کام و دیکشنری دات کام بگردید و شما کلی منبع و چیزهایی برای خوندن پیدا خواهید کرد که میتونه بهتون کمک کنه لغات جدید یاد بگیرید. دیکشنری های آنلاین معمولا بلاگ های مربوط به لغت و بازیهای جالبی دارند که میتونید بازی کنید و اشتراک خبرنامه لغت روز.

 1. یک بلاگ بنویسید

خواندن بلاگها راه خوش آیندی برای یادگیری لغات جدیده، اما نوشتن بلاگ حتی بهتره!

شما میتونید یک بلاگ رایگان در خیلی از سایت ها راه اندازی کنید مثل ورد پرس و تبملر. اینکه چه چیزی توی بلاگتون می نویسید . چه کسانی اون رو می بینند کاملا به خودتون بستگی داره. هر چیزی که براتون جالبه رو بنویسید.

وقتی که می نویسید، شما احتمالا نیاز دارید که لغات رو در یک دیکشنری پیدا کنید. وقتی لغات رو پیدا می کنید، شما شروع به یادآروی بسیاری از اونها می کنید. استفاده از اونها در بلاگتون به اونها شکل فوق العاده ای میده که به حافظه ی شما کمک خواهد کرد. شما دقیقا یاد خواهید گرفت که چگونه از آنها در نوشتن استفاده کنید.

شما میتونید به دفترچه ی لغات جدیدتون مراجعه کنید و لیستی از لغاتی که میخواین در نوشتن بلاگ ازشون استفاده کنید، انتخاب کنید. نوشتن با این لغات بهتون کمک میکنه اونها رو تمرین کنید و به یاد بیارید.

پست های بلاگتون رو با دوستاتون و بومی زبانها به اشتراک بگذارید. ازشون بازخورد بگیرید . این بهتون کمک میکنه که مطمئن بشید از لغاتتون به درستی استفاده کردید.

8.قسمت های لغت رو یاد بگیرید

خیلی از لغات می تونن به قسمت های کوچک تری خرد بشن. برای مثال، لغت دیکشنری از کلمه ی لاتین دیکتیو به معنی صحبت کردن میاد.

به این میگن ریشه ی کلمه. ریشه ی یک لغت پایه ای برای شکل گیری خیلی از لغات است. حالا که شما لغت ریشه ای دیکتیو رو میدونید، شما همچنین ممکنه به اون در لغات دیگه توجه کنید، مثل دیکته، دیکتاتور و مخالف بودن با. ختی اگه شما ندونید اون لغت چه معنی ای میده، شما الان میدونید که یه ربطی به صحبت کردن داره.

یاد گرفتن قسمت های لغت یه ایده ی فوق العادس به خاطر اینکه شما فقط یه لغت یاد نمی گیرید، شما لغت های دیگری که از این قسمت ها استفاده می کنند رو هم یاد می گیرید. شما همچنین در حدس زدن معانی لغات جدید هم بهتر میشید، چون شما خواهید دانست بعضی از قسمت های این لغت چه معنی ای میده.

برای لغت قسمت بیشتر وجود داره تا ریشه. همراه با ریشه ها، لغات از پیشوند ( قسمتی که اول هر کلمه میاد) و پسوند ( قسمتی که در آخر هر کلمه میاد) استفاده می کنند.

خیلی از دیکشنری ها لغت رو به این قسمت ها خرد می کنند و به شما میگن که این قسمت ها از کجا هستند. شما می تونید یک لیست از ریشه های لغات در این وبسایت پیدا کنید، و یک لیست کاملتر که شامل پیشوند و پسوند میشه رو در این یکی پیدا کنید.

 1. کتابهای لغت مخصوص رو بخونید

خواندن یکی از راه های خوب برای یادگیری لغات جدیده، اما چیزی که شما می خونید همچنین میتونه یک تفاوت عظیمی در میزان یادگیری شما ایجاد کنه.

کتابهایی رو انتخاب کنید که برای شما یک مقدار چالش برانگیز باشن، و شما خیلی بیشتر یاد خواهید گرفت از زمانی که کتابی در سطح خودتون رو می خونید. اگه یه کتاب در سطح خودتون بخونید، شما ممکنه همه ی لغات رو از قبل بلد باشید. اگه شما یک کتاب چالشی بخونید، شما نیاز خواهید داشت که لغات جدید زیادی رو یاد بگیرید.

شما همچنین میتونید خوندن کتاب های مخصوص لغات رو امتحان کنید. اینها کتاب های تخیلی هستند که شامل بیش از 1000 کلمه و معنی اونها میشن. این کتاب ها برای خرید آنلاین در دسترس هستند، و اینجا یا در آمازون می تونید اونها رو پیدا کنید.

 1. امتحان های لغت بدید

خالا که شما تعداد کمی لغت یاد گرفتید، چقدر خوب اونها رو به یاد میارید؟ شما می تونید یادگیری سرگرم کننده داشته باشید، اما باید مطمئن باشید که پیشرفت خوبی دارید.

بعد از استفاده از روش یادگیری سرگرم کنندتون، بعدا خودتون رو با یک روشی سنتی امتحان کنید.

سعی کنید از امتحان هایی استفاده کنید که مطمئن بشید هنوز هم لغاتی که یاد گرفتید رو بیاد میارید، و برای اینکه لغاتی که یه مدت قبل یاد گرفتید رو به یاد بیارید. تعداد زیادی امتحان لغت وجود دارد که شما میتونید برای امتحان کردن خودتون استفاده کنید.

شما می تونید اونها رو در سایتهای مختلف پیدا کنید. فراموش نکنید که تیکا همیشه لغاتی که یاد گرفتید رو از طریق تماشای ویدیو با شما تمرین خواهد کرد.

 1. فرهنگ رو یاد بگیرید

تعدادی از انواع مختلف انگلیسی در سراسر جهان وجود  دارد. انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی ممکنه مثل هم به نظر بیان، اما تفاوت های کوچک زیادی دارند.

وقتی دارین لغات جدید یاد میگیرین، در ذهنتون داشته باشید که کدوم کشور رو میخواید ببینید، در اون زندگی کنید یا کار کنید. اگه برنامه دارید به انگلستان برید باید انگلیسی بریتانیایی یاد بگیرید، اگه میخواید به آمریکا برید باید انگلیسی امریکایی یاد بگیرید و غیره.

لغت  colour در بریتانیایی اینجوری نوشته میشه .

مردم بریتانیا معمولا از لغات brilliant و cheers استفاده می کنند

اما آمریکایی ها ازبجای brilliant و از see you بجای cheers استفاده می کنند. cool

وقتی دارید لغات جدید یاد میگیرید این رو به خاطر بسپارید، و به یاد داشته باشید که لغات رو به نوع صحیح انگلیسی یاد بگیرید

 1. با بقیه یاد بگیرید

یاد  گرفتن راخت تر و سرگرم کننده تره وقتی با بقیه  انجامش می دید.

یه گروه از دوستاتون رو پیدا کنید که میخوان با شما انگلیسی یاد بگیرن، با رفیق های بومی ارتباط آنلاین بگیرید یا به یک وبسایت با دانش آموزای دیگه ملحق بشید. هر چیزی که تصمیم بگیرید انجام بدید، از تمرین کردن با دیگران خیلی سود خواهید برد.

یکی از برنامه های یادگیری گروهی عالی که شما میتونید بهش ملحق بشید اسمش تست مستره. این گروه نقاط مختلفی از جهان رو ملاقات می کنه،  و به افراد کمک میکنه صحبت کردن در جمع رو یاد بگیرن. این میتونه یه کمک بزرگ برای شما باشه اگه شما برای صحبت کردن با دیگران مشکل دارید.

ایده ی فوق العاده ی دیگر صحبت کردن با انگلیسی آموزان در فیسبوکه. صفحه های فیسبوک زیادی برای انگلیسی آموزان وجود داره. بعضی ها صفحه هایی هستند که زبان آموزان یک جامعه ی آنلاین برای حمایت و دوستی ایجاد کرده اند. صفحه های دیگه افراد بومی انگلیسی زبان واقعی رو برای کمک کردن به گروه های یادگیرنده داره. یکیشو پیدا کنید، و ناگهان مطالعه ی شما خیلی راحت تر خواهد شد.

 1. بپرسید (اون به چه معناست؟)

در آخر، هرگز از سوال پرسیدن نترسید.

اگه یه نفر لغاتی رو استفاده میکنه که شما نمی فهمید، ازشون بپرسید اون به چه معناست؟ خیلی از مردم خیلی صبور هستند و درک می کنند اگه شما بشهون بگید که در حال یادگیری انگلیسی هستید. در حقیقت، خیلی ها در واقع از کمک کردن به شما لذت خواهند برد.

از اینکه راه های زیادی برای یادگیری وجود داره خوشحال نیستید؟

اینجوری میتونید همه چیز رو امتحان کنید و بفهمید که کدوم برای شما بهتر جواب میده.

سخت مطالعه کنید اما سرگرمی هم داشته باشید، و قبل از اینکه بدونید لغات خیلی زیادی دارد.

 

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Sliding Sidebar